20 let podnikání firmy Ventos - Vize, solidnost a špičkové služby

Datum: 15.8.2013

 

Receptem na budování vztahů se zákazníky je solidnost a splnění jejich představ. Klademe důraz na poskytování špičkových služeb v odpovídající technické i cenové úrovni, chceme, aby užitná hodnota produktů byla pro zákazníky ta nejlepší. Těmito slovy přibližuje filozofii společnosti Ventos její majitel Ing. Petr Hanek.

 

Právě letos si naše severočeská firma připomíná dvacet let od svého založení. Jaká byla uplynulá léta a čím žije Ventos v současnosti?

 

Dvacetiletá cesta

 

Podnikání není jen o hromadění zisku a rozšiřování majetku, ale také o naplňování dlouhodobých cílů a záměrů, uplatňování poznatků a výsledků výzkumu a vývoje do praxe. Není nic krásnějšího pro podnikatele, než když dokáže zrealizovat vlastní vizi

do zdárného konce, který přináší společnosti a mnoha lidem užitek. Právě na takovou cestu se manželé Petr a Petra Hankovi z Rumburku před lety vydali a postupně se jim daří realizovat vytčené cíle.

 

Projekty na míru

 

V roce 1993 založili sdružení fyzických osob Ventos, nejprve jako projekční a inženýrskou kancelář. „Manželovi, který byl původně projektant vzduchotechniky a vytápění, však bylo málo zůstat pouze u návrhů a projektů, stále víc ho lákalo ověřit teorii v praxi. Proto se už po roce podnikání rozhodl uskutečňovat konkrétní návrhy v oblasti vzduchotechniky a klimatizace. Začali jsme spolupracovat i se stavebními firmami. Protože manžel je současně energetický auditor, dokázal zákazníkům přizpůsobit projekty na míru, tak, aby vyhovovaly i přísným požadavkům pro přiznání dotací,“ vysvětluje Petra Hanková.

 

Komplexní služby

 

Firma měla původně zázemí v malé továrně ve Starých Křečanech, od roku 2002 sídlí v prostorách bývalé textilky v Rumburku - Dolních Křečanech, jejíž objekty si musela postupně zrekonstruovat. V současné době má projekční i vývojové oddělení a na to navazující prototypové a montážní dílny. Disponuje více než 150 zaměstnanci a nabízí zákazníkům komplexní služby v oboru vytápění, zpětného využívání tepla, vzduchotechniky a klimatizace, a to formou na klíč, od projektu až po realizaci. „Samozřejmostí je záruční a pozáruční servis na špičkové technické úrovni, to vše v odpovídající kvalitě a ceně, podloženo příslušnou certifikací. Dále zde sídlí i firma Ventos s.r.o., kterou jsme v roce 1997 založili jako ´dceřinou´ společnost. S ní jsme vyhráli výběrové řízení na převzetí provozu klempírny a získali pozici hlavního dodavatele plechových krytáží a kabin pro výrobu obráběcích strojů v TOS Varnsdorf a.s.,“ připomíná Petra Hanková.

 

Dále se firma Ventos s.r.o. začala orientovat na tváření výrobků z nerezového plechu a na dodávky svařenců i pro jiné firmy, například Benteler Maschinenbau. Tento výrobní program se stal pro strojírenskou divizi firmy nosným a vedl k nákupu moderních tvářecích a obráběcích strojů.

 

„Stále jsme však usilovali o vlastní výrobní program a protože jsme se celou dobu věnovali problematice energetických úspor při vytápění, manžela napadlo vyplnit mezeru na trhu v nabídce výměníků pro zpětné získávání vysoko potenciálního tepla s extrémně nízkými tlakovými ztrátami. Ty v současné době naše firma již vyrábí,“ říká Petra Hanková.

 

Výborné reference

 

První realizace prototypového výměníku dosáhla velkého úspěchu instalací v lakovně kolínské automobilky TPCA, která vyčíslila roční úsporu tepla v hodnotě cca 12 milionů korun. Jeden z dalších projektů, v němž firma uspěla, byl vyhlášen jako celosvětová soutěž na instalaci výměníků tepla, které v zimě topí a v létě naopak snižují tepelnou zátěž a prostory chladí. Úspěšné realizace má firma Ventos v odvětvích, kde dochází k velkým tepelným ztrátám, jako jsou například pekárny, tiskárny, zinkovny. Dalším krokem firmy v této oblasti je zavedení sériové výroby výměníků na plynové kotle s větším výkonem než je 150 kW. V roce 2012 firma představila na Aquathermu v Praze výměníky pro uhelné kotle s výhledem pro použití i na kotle o menším výkonu. I z tohoto stručného výčtu je zřejmé, že společnost Ventos tak má stále kam směřovat a o co usilovat.

 

Tři otázky pro Ing. Petra Hanka, majitele firmy Ventos

 

Pořádáte nějaké propagační akce, které představují vaši firmu zákazníkům?

 

Pro zákazníky organizujeme návštěvy našich referenčních staveb, kde se mohou s konkrétními produkty seznámit a ověřit si, jak fungují v praxi. Každá naše zakázka je specifická, zákazníci mohou přímo u našich partnerů zjistit, zda dodané zařízení funguje jak má. Ověří si, zda jsme splnili, co jsme slíbili, prověří si naši solidnost. A to jsou nejlepší reference, které zákazníky přesvědčí.

 

Která zakázka vám dělá v poslední době obzvláště radost?

Takových máme víc a vždy nás těší, podaří-li se realizovat od návrhu až po konečnou montáž. Za všechny mohu uvést instalaci spalinového výměníku v liberecké společnosti Denso Manufacturing Czech, umožňujícího celoroční využití odpadního tepla. V zimě z něho celý areál firmy vytápíme a v létě přes absorpční chladič chladíme. Radost máme také z dodávek výměníků se zpětným získáváním tepla pro plynové motory katamaránů, jež brázdí moře na Tasmánských ostrovech.

 

Jaké máte plány do budoucna?

 

Naše vize se týkají nacházení energetických úspor, dosud nevyužívaných. Zabýváme se například spalinami, vysokopotenciálním teplem, různými rekuperacemi. Konkrétně rekuperacemi odpadní vody, využívání odpadních par a dalších věcí, které dodnes nejsou řešené. My už řešení máme a začínáme podnikat kroky k realizaci prvních zakázek. Očekáváme, že z nich vzejdou reference, které vytvoří velký okruh dalších potenciálních zákazníků.

2012 - 2024 © Ventos Energy Solutions, a.s., Tovární 205, 408 01, Rumburk, +420 412 354 613, info@ventos.cz
Ventos Energy Solutions, a.s. je součástí české strojírenské skupiny SkyLimit Industry
Webové stránky vytvořilo eStudio   |   Profi webdesign & SEO